Courtesy: ISU Athletics
Indiana State University Athletics Hall of Fame Class List
Courtesy:ISU Athletics
Release:10/03/2013

INDIANA STATE UNIVERSITY

ATHLETICS HALL OF FAME

 

First Class Inducted: October 29, 1982

 

Mel Blickenstaff
Charles A. "Cocky" Bush
Ruby Jane East
David Glascock
Delby "Del" Humphrey
Duane Klueh
Walter E. "Wally" Marks
Lenny Rzeszewski
Dr. Eleanor Forsythe St. John
Paul Selge
Arthur L. Strum

Paul Wolf

 

Second Class Inducted: February 3, 1984

 

Cheryl Bridges-Flanagan
John L. Longfellow
Jerry Newsom
Dr. Raymond E. Sparks
Margit "Grete" Treiber
Fred Wampler
John Wooden
Maurey Zlotnik

 

Third Class Inducted: September 21, 1984

 

Dick Atha
Bob Forbes
Holly Wilson Greene
Dave Seal
Butch Wade
Verbie Walder

 

Fourth Class Inducted: November 1, 1985

 

Roger Counsil
Steward "Red" Faught
Wallace Johnson
Ann Reifel

 

Fifth Class Inducted: October 24, 1986

 

John Baratto
Jim Carr
Dr. John Miklozek
Sam Richardson

 

Sixth Class Inducted: February 6, 1998

 

Vincent E. Allen
Bruce R. Baumgartner
Birch Evans Bayh
Junius "Rainey" Bibbs
Glenn M. Curtis
Benita J. Edds
Margaret Gisolo
Tunch Ali Ilkin
Dr. Ferne E. Price
Howard L. Sharpe

 

Seventh Class Inducted: January 22, 1999

 

Vencie Glenn
Alan Barcus
Maybelle Steeg Lammers
Kurt Thomas
1977 Gymnastics Team

 

Eighth Class Inducted: August 21, 1999

 

1978-79 Men's Basketball Team
Larry Bird
Robert King

 

Ninth Class Inducted: September 9, 2000

 

Christy Barrett
Jan Conner
Holli Hyche
Chris Lancaster
Zane Smith
1949-50 Men's Basketball Team

 

Tenth Class Inducted: February 23, 2002

 

Rick Fernandes
Barbara (BJ) Graves
James O. (Jerry) Huntsman
James D. Ulrich, Sr.
Bill Hayes
1986 Baseball Team

 

Eleventh Class Inducted: September 7, 2002

 

1984 Football Team
Wayne Davis
Krista McFarren
Jeff Miller
George Pillow
Tom Reck

 

Twelfth Class Inducted: February 28, 2004

Lotus Coffman
Ward Brown
Chester Sanders
Sarah Brumgart
Steve Cooksey
Bob Ferraro
Charles Warthan
1971 Gymnastics Team

 

Thirteenth Class Inducted: January 29, 2005

 

67-68 Men's Basketball Team
Ray Goddard
Mike Hanna
Amy Hile
Mike Lane
Curtis Williams
Paul "Billy" Williams

 

Fourteenth Class Inducted: February 25, 2006

 

Jim Brumfield
Roy Burris
Gerald Glusic
Robert Poss
Debbi Ramseyer
Doug Reifsteck
Bill Welch

 

Fifteenth Class Inducted: February 3, 2007

 

Patricia Porter
Levon Garrison
Ed Slezak
Vicki Parker
Carl Nicks
Mike Simmonds
Michael Gardiner

 

Sixteenth Class Inducted: February 16, 2008

 

George Chestnut
Brian Dorsett
Chris Hicks
Julie Koebcke
John Sherman Williams

 

Seventeenth Class Inducted: February 14, 2009

 

Amy Armstutz

Edith Godleski

Dan Lazar

Bryan Leturgez

Dick Martin

Ed “Poncho” Martin

Albert E. “Al” Werneke

 

Eighteenth Class Inducted: February 13, 2010

 

Bob Barker

Angie Bruecker Martin

Bill Malloy

Debbie Styx Peters

David Wright

 

Nineteenth Class Inducted: October 7, 2010

 

John “Jay” Barrett

Richard Dawson

Mitch Hannahs

Denise Sharps

Steve Smith

 

Twentieth Class Inducted: October 13, 2011

 

Jessica Crowder

Jack Effner

Aubrey Herring

Fran McCann

Dennis Raetz

Bob Warn

 

Twenty-First Class Inducted: October 4, 2012

Mel Boeglin

Nate Green

Michael Menser

Mat Renn

 

 

Twenty-Second CLass Inducted: October 3, 2013

 

Dan Brandenburg

Bob Dickman

Dr. Richard G. Landini

Bob Pychinka

Ernie Zeller

 

 

Back to Athletics Hall of Fame
Advertisement
Uploaded Ad
Uploaded Ad
Holiday Inn
Louise's Pizza
Copper Bar
Uploaded Ad
Pacesetter
Old National Bank
Uploaded Ad
Tribune STar
Grant Communications
Labor Link
Uploaded Ad